Ramzova

W położonej około 40 km od Jarnołtówka - miejscowości Ramzová (Czechy) znajduje się kompleks turystyczny Bonera, który jest wymarzonym miejscem dla miłośników sportów. Zarówno tych lubiących narty, jak i snowboard, w tym także dzieci, które dopiero się uczą.

Kompleks posiada dwa wyciągi krzesełkowe – dolny z Ramzovej (782 m n.p.m.) na Čerňavę oraz górny z Čerňavy na Šerák (1351 m n.p.m.) i dodatkowo trzy mniejsze wyciągi orczykowe. Do dyspozycji narciarzy są również dwie wypożyczalnie sprzętu, całkiem dobrze wyposażone. Ośrodek posiada również ratraki i armatki do naśnieżania stoków. Obok dolnej stacji kolejki linowej znajduje się restauracja, oraz baza noclegowa dla 32 osób.

 

W dniu pisania tego artykułu (3 stycznia 2009) wszystkie wyciągi były czynne a warunki wprost idealne. Świetna widoczność, brak opadów, lekkie słońce, temperatura niska, bo -10 C, ale za to pogoda bezwietrzna. Na stoku zamontowana jest też kamera, która na żywo pokazuje widok na wyciąg. Są tam zamieszczane również dane o temperaturze i pokrywie śnieżnej - warto zobaczyć przed wyjazdem i upewnić się czy warunki są sprzyjające.

 

W chwili obecnej kończona jest budowa kolejnego wyciągu. Będzie to nowoczesna konstrukcja, 4-krzesełkowa, z ruchomym podjazdem umożliwiającym łatwiejsze wsiadanie.

Warto dodać iż pierwszy parking pod wyciągami jest płatny, natomiast jadąc kilkadziesiąt metrów wyżej, możemy zaparkować na nieco mniejszym acz bezpłatnym parkingu, zaraz obok kasy. Podjazd do parkingu jest dość stromy, więc nie polecam wjazdu nań samochodem z niskim bieżnikiem.


Komentarze (1)
2018-09-21 21:27:30Grządziel:
Witam czy nie powinno sie tej strony zaktualizowac, np. nie ma czeskich koron, ceny inne i podejrzewam ze wiele sie moglo zmienic w ciagu 10 lat
pozdrawiam
czytelnik
Dodaj komentarz
imię

e-mail

komentarz